EGBA Achievements 1980/2011

               

EAST GIPPSLAND BOWLS ASSOCIATION INC

YEAR PRESIDENT SECRETARY COUNCILLOR CHAMPION OF CHAMPIONS
1983/84 C.R. COX R.SOULSBY C.J. SYKES F. BRYAN
1984/85 T. BIDWELL C.R. COX C.J. SYKES F. BRYAN
1985/86 H. HARWOOD C.R. COX C.J. SYKES F. BRYAN
1986/87 E.K. GIDLEY C.R. COX C.J. SYKES P. COULTON
1987/88 J. JOHNSTON C.R. COX E.K. GIDLEY L. KUHNELL
1988/89 F. MELROSE C.R. COX E.K. GIDLEY G. AITKEN
1989/90 D. KNIGHT C.R. COX E.K. GIDLEY J.HOLLINGSWORTH
1990/91 J.F. JEE K.J.MITCHELL E.K. GIDLEY N. TREMBATH
1991/92 J.F. JEE K.J.MITCHELL E.K. GIDLEY E.K. GIDLEY
1992/93 R.J. SMITH K.J.MITCHELL E.K. GIDLEY J.HOLLINGSWORTH
1993/94 R.J. SMITH K.J.MITCHELL E.K. GIDLEY R.C. COTTON
1994/95 E.J. HARRAP K.J.MITCHELL E.K. GIDLEY J.HOLLINGSWORTH
1995/96 E.J. HARRAP R.F. ADAMS E.K. GIDLEY J.HOLLINGSWORTH
1996/97 J.E. JOHNSTON R.F. ADAMS E.K. GIDLEY J. FERGUSON
1997/98 J.E. JOHNSTON E.K. GIDLEY E.K. GIDLEY M. PACHOLLI
1998/99 J.DONALDSON E.K. GIDLEY E.K. GIDLEY P. WYND
1999/00 J.DONALDSON E.K. GIDLEY E.K. GIDLEY J. JOHNSTON
2000/01 J.DONALDSON E.K. GIDLEY E.K. GIDLEY B. PEACOCK
2001/02 D.S. GRIMER J. UNMACK E.K. GIDLEY B. PLACE
2002/03 D.S. GRIMER E.J. SHORT E.K. GIDLEY G. UNWIN
2003/04 D.S. GRIMER E.J. SHORT E.K. GIDLEY D. DWYER
2004/05 W. CORNWALL E.J. SHORT E.K. GIDLEY P. FISKE
2005/06 W. CORNWALL J. LEWIS E.K. GIDLEY R. HATCHER
2006/07 B. RYAN J. LEWIS J. LEWIS B. CORNWALL
2007/08 B. RYAN J. LEWIS J. LEWIS K. LUMLEY
2008/09 J. WATTS J. LEWIS J. LEWIS L. MOSELLE
2009/10 J. WATTS J. LEWIS J. LEWIS B. PLACE
2010/11 R. DAVIS J. LEWIS J. LEWIS G. ROBERTS

 LIFE MEMBERS

C. J. SYKES 2006/07
E.K. GIDLEY 2007/08
J.E.JOHNSTON OAM 2008/09

 ACHIEVEMENTS

EVENT WINNERS 1980 2011

1980-1981
EGBA MIXED FOURS: P. & P. Goulden; B & D Cooper (Yarram)
VIC SINGLES FINALISTS: K. Gidley, J. Hollingsworth (Bairnsdale)
CHAMPION OF CHAMPIONS: A. Fitzpatrick (Heyfield)
EGBA PAIRS: G. Martin, B. Kendall (Sale).
EGBA FOURS: B. Cooper, P. Goulden, L.Marshall, W. Bland
PENNANT: Div. A Yarram; Div., B Paynesville; Div. C Sale Blue
1981-1982
EGBA MIXED FOURS: R. Widdis, H. Dyer, J. Mclnnes, E. Crosier.(Bairnsdale)
HOTHAM CHAMPIONSHIPS: PAIRS: B. Nixon-K. Gidley (Bairnsdale)
FOURS: G. Speechley, M. Jojic, E. Ferguson, J. O’Keefc (Sale);
SINGLES: Bernie Cooper (Yarrarn)
CHAMPION OF CHAMPIONS: K. Hollingsworth
EGBA PAIRS: B. Nixon, L. Kuhnell (Bairnsdale)
EGBA FOURS: J. Schultz, W. Kelly, J. Kelly, G. Mekinovitch
PENNANT: Div. B Orbost; Div. C Sale Blue; Div. D Sale White
1982-1983
EGBA MIXED FOURS: H. Lang, D. Lang, G. Kennedy, S. Kennedy.
HOTHAM CHAMPIONSHIPS: PAIRS: C. Jackson, L. Rooney;
SINGLES: L. Kuhnell (Bairnsdale)
FOURS: K. Gidley, J. Hollingsworth, M. Salt, L. Kuhnell;(Bairnsdale)
CHAMPION OF CHAMPIONS: N. Drew
EGBA PAIRS: R. Soulsby, W.R. Samson (Lakes Entrance)
EGBA FOURS: P. Coulton, D. Knight, T. McPherson, E. Harrison (Orbost)
PENNANT: Div. A Bairnsdale Blue; Div. B Heyfield; Div. C Sale Blue
1983-1984
EGBA MIXED FOURS: A. Cowell(s), L. Munday, F. Munday, J. Mailer. (Bairnsdale)
HOTHAM CHAMPIONSHIPS: PAIRS: L. Kuhnell,(s) W. Ross (Bairnsdale)
SINGLES: R. Soulsby (Lakes Entrance)
FOURS: R. Soulsby,(s) R. Samson, L. Cooper, W. Chaplin (Lakes Entrance)
CHAMPION OF CHAMPIONS: Frank Bryan (Bairnsdale Golf)
EGBA PAIRS: J. Hollingsworth,(s) M. Salt (Bairnsdale Golf)
EGBA FOURS: J. Unwin,(s) E. Cook, M. Giblin, A. Sonnet (Lakes Entrance)
PENNANT: Div. A Lakes Entrance; Div. B Bairnsdale; Div. C Lakes Entrance
1984-1985
EGBA MIXED FOURS: L. Kuhnell,(s) W. Ross, J. Howlett, M. Kuhnell.(Bairnsdale)
CHAMPION OF CHAMPIONS: Frank Bryan (Bairnsdale Golf)
EGBA PAIRS: R. Haack, L. Lee (s) HowittPark)
EGBA FOURS: T. Quigley, A. Cowell, W. Ross, L. Kuhnell (s). (Bairnsdale)
PENNANT: Div. A Lakes Entrance; Div. B Bairnsdale; Div. C Lakes Entrance
RVBA ANZ CHAMPIONSHIPS: Singles J. Ferguson (Bairnsdale)
PAIRS: J. Ferguson (s), K. Gidley (Bairnsdale)
FOURS: D. Knight, R. Moore, P. Coulton, B. Nixon (s) (Orbost)
1985-1986
EGBA MIXED FOURS: R.Lawrie,(s)R. Soulsby, B. Soulsby, L. Lawrie (Lakes Entrance)
CHAMPION OF CHAMPIONS: E Bryan (Bairnsdale Golf)
PAIRS:. J. Ferguson, (s) K. Gidley (Bairnsdale)
EGBA PAIRS: J. Ferguson,(s) J. Humphries (Bairnsdale)
RVBA ANZ CHAMPIONSHIPS: Singles: J. Hollingsworth (Lindenow)
FOURS: D. Knight, K. Bates, P. Coulton, B. Nixon (s) (Orbost)
PENNANT: Div. A Bairnsdale; Div. B Metung; Div. C Metung
1986-1987
EGBA MIXED FOURS: S. Holland,(s) N. Holland, E. Sandy, L. Whelan. (Metung)
EGBA CHAMPION OF CHAMPIONS AND GROUP 8: P. Coulton (Orbost)
EGBA PAIRS: M. Mills,(s) R. Young (Ensay)
EGBA FOURS: P. Coulton,(s) B. Coulton, R. Moore, D. Knight (Orbost)
PENNANT: Div. A Lakes Entrance; Div. B Metung; Div. C Lakes Entrance
RVBA ANZ CHAMPIONSHIPS: Singles: R. Lawrie.(Lakes Entrance)
PAIRS: R. Soulsby, R. Lawrie.(s) (Lakes Entrance)
FOURS: J. Ferguson, K. Gidley, C. Anderson, S. Currie (Bairnsdale)
1987-1988
EGBA FOURS: P. Coulton,(s) J. Unmack, R. Moore, D. Knight (Orbost)
EGBA SINGLES: L. Munday (Bairnsdale)
EGBA PAIRS: E. Cook,(s) A. Easterbrook (Lakes Entrance)
EGBA FOURS: J. Ray (s), C. Ferres, L. Andrews, R. Smith (Paynesville)
CHAMPION OF CHAMPIONS: L. Kuhnell (Bairnsdale)
PENNANT: Div. A Bairnsdale Red; Div. B Metung; Div. C Bruthen
1988-1989
ANZ FOURS: K. Bates, R. Moore, J. Unmack, P. Coulton (s) (Orbost)
EGBA MIXED PAIRS: R. Lawrie (s), L. Lawrie.(Lakes Entrance)
EGBA SINGLES: J. Hollingsworth (Bairnsdale Golf)
RVBA ANZ PAIRS EGBA and GROUP 8 CHAMPIONS : P. Coulton (s), K. Bates (Orbost)
CHAMPION OF CHAMPIONS; G. Aitken (Bairnsdale)
PENNANT: Div. 1 Bairnsdale; Div. 2 HowittPark; Div. 3 Bairnsdale
1989-1990
RVBA ANZ STATE SINGLES: L. Lee (Bairnsdale)
EGBA CHAMPION OF CHAMPIONS: J. Hollingsworth (Bairnsdale Golf)
RVBA ANZ PAIRS EGBA and GROUP 8 CHAMPIONS; P. Coulton (s), K. Bates (Orbost)
EGBA FOURS: L. Kuhnell,(s) W. Ross, N. Brearley, K. Bates (Bairnsdale)
PENNANT: Div. 1 Bairnsdale; Div. 2 Bairnsdale; Div. 3 Bairnsdale
1990-1991
CHAMPION OF CHAMPS; N. Trembath (Paynesville)
RVBA SINGLES; J. Ferguson (Bairnsdale)
RVBA ANZ PAIRS EGBA and GROUP 8 CHAMPIONS: P. Coulton (s) K. Bates (Orbost)
RVBA FOURS: J. Ferguson (s) R. Crossley, T. Melotte, S. Currie (Bairnsdale)
RVBA MIXED PAIRS: R. Smith (s) W. Cunningham (Metung)
EGBA MIXED FOURS: D. Hardy (s) A. Eldridge, N. Parfrey, I. Philpott (Bairnsdale)
PENNANT: Div 1. Bairnsdale, Div 2. Lakes Entrance Div 3. Bruthen/Ensay
1991-1992
CHAMPIONS OF CHAMPIONS: K. Gidley (Bairnsdale Golf)
RVBA SINGLES: M. Salt (Bairnsdale Golf)
RVBA PAIRS: V. Timpano (s) T. Spink (Lakes Entrance)
RVBA FOURS: B. Jones (s) G. Aitken, L. Lee, J. Shaw (Bairnsdale)
EGBA MIXED FOURS: L. Munday (s), F. Munday, J. Shaw, J. Shaw. (Bairnsdale)
PENNANT: Div 1. Bairnsdale Div 2. Bairnsdale Div 3. TamboValley Div 4. Bairnsdale.
1992-1993
CHAMPION OF CHAMPIONS: J. Hollingsworth (Bairnsdale Golf)
RVBA SINGLES: J.Donaldson (Bairnsdale)
RVBA PAIRS: K. Gidley (s) W. Farrington (Bairnsdale Golf)
RVBA FOURS: J. Ferguson (s), R. Crossley, T. Melotte, S. Currie (Bairnsdale)
RVBASTATE CHAMPS:J. Ferguson (s), R. Crossley, T. Melotte, S. Currie (Bairnsdale)
PENNANT: Div 1. Lakes Entrance, Div 2. Bairnsdale, Div 3. Paynesville,
Div 4. Paynesville, Div 5. Paynesville
1993-1994
RVBA ANZ SINGLES: J. Hollingsworth (Bairnsdale)
PAIRS: J. Ferguson, T. Melotte (Bairnsdale)
FOURS: J. Ferguson, R. Crossley, T. Melotte, S. Currie (Bairnsdale)
PENNANT: Div. 1 Paynesville; Div. 2 Bairnsdale White; Div. 3 Bairnsdale
Div. 4 Bairnsdale; Div. 5 Lakes Entrance.
EGBA PAIRS: Robert Cotton, Don Ross
EGBA FOURS: D. Soulier, C. McKenzie, A. Holland, P. Wardley
EGBA MIXED FOURS: A & K Holland, Roy and Joyce Wardley (Paynesville).
CHAMPION OF CHAMPIONS; R.C. Cotton (Lindenow)
VIC HEALTH MIXED PAIRS: Don Hardy, Mrs N. Parfrey (Bairnsdale)
1994-1995
RVBA ANZ SINGLES: D. Hardy (Bairnsdale)
PAIRS: J. Hollingsworth, N. Trembath (Bairnsdale Golf)
FOURS: J. Hollingsworth, A. Wilson, M. Salt, K. Waite (Bairnsdale Golf)
CHAMPION OF CHAMPIONS: J. Hollingsworth (Bairnsdale Golf)
PENNANT: Div. 1 Bairnsdale Blue; Div. 2 Bairnsdale White; Div. 3 Paynesville;
Div. 4 Paynesville; Div. 5 Paynesville,
EGBA PAIRS: R.A. Cotton, G. Davidson (Lindenow)
EGBA FOURS: K. Moran, T. Traill, D. Wyatt, A. Campbell (Metung)
EGBA MIXED FOURS: J. Rennie, W. Veith, M. Rennie, O. Veith (Lakes Entrance)
VIC HEALTH MIXED PAIRS: J. Hollingsworth, H. Everett (Bairnsdale Golf)
1995-1996
RVBA PENSIONER NETWORK SINGLES: Lyle Lee (Bairnsdale)
PAIRS: J. Ferguson, T. Melotte (Bairnsdale)
FOURS: J. Hollingsworth, A. Wilson, A. Holland, K. Waite (Bairnsdale Golf)
CHAMPION OF CHAMPIONS: J. Hollingsworth (Bairnsdale Golf)
EGBA PAIRS: K. Gidley, W. Farrington (Bairnsdale Golf)
EGBA FOURS: W. Ixsnghurst, N. Brooker, L. Mosele, H. Coles (Bairnsdale Golf)
EGBA MIXED FOURS: E. Harrap, G. Harrap, A. Archibald, N. Pollard (Bairns Golf)
1996-1997
RVBA PENSIONER NETWORK SINGLES: T. Melotte (Bairnsdale)
PAIRS: J. Huxtable, M. Hogan (Bairnsdale)
FOURS: J. Donaldson, R. Hack, B. Goodman, J. Warner (Bairnsdale)
CHAMPION OF CHAMPIONS: J. Ferguson (Bairnsdale)
EGBA PAIRS: P. Coulton, G. Robinson (Orbost)
EGBA FOURS: K. Moran, A. Campbell, R. Keogh, R. Cunningham (Metung)
VIC HEALTH MIXED PAIRS: J. Bommer, K. Cheney
EGBA MIXED FOURS: L. Andrew, M. Andrew, B. Guntzler, V. Guntzler (Bairndale Golf)
1997-1998
RVBA PENSIONER NETWORK SINGLES: T. Melotte (Bairnsdale)
PAIRS: J. Ferguson, T. Melotte (Bairnsdale)
FOURS: W. Thomson, K. Moran, B. Fletcher,C.Demarco (Lakes Entrance)
CHAMPION OF CHAMPIONS: M. Pacholli (Orbost)
EGBA PAIRS: A. Wilson, G. Kurrle (Bairnsdale Golf)
EGBA FOURS: J. Hollingsworth, M. Walt, L. Mosele, K. Waite (Bairnsdale Golf)
VIC HEALTH MIXED PAIRS: J. & B. Ferguson (Bairnsdale)
EGBA MIXED FOURS: W. Anderson, W. Daniels, J. Bould, D.Daniels (Paynesville)
1998-1999
RVBA PENSIONER NETWORK BENDIGO BANK EVENTS:
SINGLES: P. Wynd (Paynesville)
PAIRS: J. Ferguson, T. Melotte (Bairnsdale)
FOURS: P. Fiske, N. Millard, S. Gould, B. Rowe (Bairnsdale)
OVER 60s: A. James (Lakes Entrance)
CHAMPION OF CHAMPIONS: P. Wynd (Paynesville)
EGBA PAIRS: S. Hardy, D. Grimer (Lakes Entrance)
EGBA FOURS: P. Hine, R. Babb, A. Pincott, N. Irish (Lindenow)
EGBA MIXED FOURS: J. Donaldson, M. & R. Ulanowski, B. Emslie ( Bairnsdale).
PENNANT: Div. 1 Bairns IB; Div. 2 Bairns 2A; Div. 3 Orbost; Div. 4 Bairnsdale
VIC HEALTH MIXED PAIRS: A. Campbell, W. Cunningham.
1999-2000
RVBA PENSIONER NETWORK EVENTS:
SINGLES: P. Wynd (Paynesville)
PAIRS: T. Melotte, J. Ferguson (Bairnsdale)
FOURS: S. Currie, R. Crossley, T. Melotte, J. Ferguson (Bairnsdafe)
OVER 60s: W. Hardy (Paynesville)
CHAMPION OF CHAMPIONS: J. Johnston (Lindenow)
EGBA PAIRS: P. Wynd, N. Trembath (Paynesville)
EGBA FOURS: P. Wynd, N. Trembath, G. Burton, F. Bromfield (Paynesville)
EGBA MIXED FOURS: C. Carlton, T. Carlton, A. & K. Holland (Paynesville)
PENNANT: Div. 1 Bairns 1A; Div. 2 Bairns 2B; Div. 3 Bairns; Div. 4 Bairnsdale
VIC HEALTH MIXED PAIRS: J. & N. Johnston (Lindenow).
2000-2001
RVBA PENSIONER NETWORK EVENTS:
SINGLES: T. Melotte ( Bairnsdale) PAIRS: J. Ferguson, T. Melotte, (Bairnsdale)
PAIRS: J. Ferguson, T. Melotte (Bairnsdale )
FOURS: K. Dowie, L. Gudgeon, J. Williams, D. Grimer (Lakes Entrance)
OVER 60s: W. Hardy (Paynesville)
CHAMPION OF CHAMPIONS: A. Peacock (Lindenow)
EGBA PAIRS: A. Fischer, P. Fiske (Bairnsdale)
EGBA FOURS: M. Hogan, P. Rowe, R. Crossley, T. Melotte (Bairnsdale)
EGBA MIXED FOURS: A. Lancaster, P. Moran, L. Gudgin, E. Peachey (Lakes Entr)
VIC HEALTH MIXED PAIRS: J. & F. Trembath (Paynesville).
PENNANT: Div. 1 Paynesville; Div. 2 Paynesville;
Div. 3 Lakes Entrance; Div. 4 Paynesville
2001-2002
RVBA PENSIONER NETWORK EVENTS:
SINGLES: B. Lester (Lakes Entrance)
PAIRS: R. Crossley, N. Millard (Bairnsdale)
FOURS: K. Waite, J. Nash, A. Wilson, J. Hollingsworth (Bairnsdale Golf)
CHAMPION OF CHAMPIONS: B. Place (Bairnsdale)
EGBA PAIRS: G. Robinson, P. Coulton (Lakes Entrance)
EGBA FOURS: P. Spark, D. Hocking, R Stapleton, K. Dowie (Lakes Entrance)
OVER 60s: A. Sergi (Bairnsdale)
OVER 60s PAIRS: D. Grimer, V. Timpano (Lakes Entrance)
OVER 60s FOURS: B. Rosati, T. Jackson, K. Woodward, D. Grimer (Lakes Entrance)
VETS: D. Grimer (Lakes Entrance)
VET PAIRS: D. Grimer, K. Woodward (Lakes Entrance)
PREMIER MIXED FOURS: E. Gray, K. Fearnett, M. Fearnett, W. Gray (Paynesville)
EGBA MIXED FOURS: D. Perry, G. Patterson, T. Perry, S. Lukies (Orbost)
PENNANT: Div. 1 Bairnsdale IB; Div. 2 Lakes Entr2A; Div. 3 Bruthen; Div. 4 HowittPark
2002-2003
PENNANT WINNERS: Div. 1 Lakes Entrance 1A; Div. 2 Paynesville;Div. 3 Bruthen;
Div. 4 Lakes Entrance
CHAMPION OF CHAMPIONS: G. Unwin (Bairnsdale)
RVBA PENSIONER NETWORK EVENTS:
SINGLES: M. Kane (HowittPark)
PAIRS: K. White, L. Mosele (Bairnsdale Golf)
FOURS: P. Snell, P. Coulton, G. Robinson, B. Lester (Lakes Entrance)
50 & OVER TRIPLES: J. Unmack, K. Brandhoj,B. Roberts (Lakes Entrance)
60 & OVER SINGLES: A. Sergi (Bairnsdale)
60 & OVER PAIRS: K. Gidley, W. Farrington (Bairnsdale)
60 & OVER FOURS: D. Thomas, P. Benedetti, D. Scotland,N. Henley (Bruthen)
VETERAN SINGLES: Insufficient entries – combined with NGBA
VETERAN PAIRS: Insufficient entries – combined with NGBA
UNDER 35 SINGLES: B. Lester Jnr (Lakes Entrance)
PREMIER MIXED FOURS: Insufficient entries – combined with NGBA
EGBA MIXED FOURS: S. Jensen, J. Towers, B. Ryan, J. Rennie (Lakes Entrance)
EGBA MIXED PAIRS: Cancelled
EGBA MEN’S PAIRS: D. Toleman, V. Smythe (HowittPark)
EGBA MEN’S FOURS: J. Irwin, L. Wangman, L. Gudgin, J. Williams (Lakes Entrance)
2003-2004
VETERAN SINGLES: D. Grimer (Lakes Entrance)
VETERAN PAIRS: H. Deacon, P. Scotland (Bruthen)
RVBA PENS. NETWORK FOURS: G. Clark, B. Cornwall, D. Warton, B. Eaton (Bruthen)
PAIRS: J. Snell, P. Coulton (Lakes Entrance)
SINGLES: K. Capper (Paynesville)
50 & OVER TRIPLES: A. Ulanowski, J. Ferguson, B. Woodward (Bairnsdale)
PREMIER MIXED PAIRS: L. Etherton, S. Etherton (Paynesville)
CHAMPION OF CHAMPIONS: D. Dwyer (Paynesville)
60 & OVER SINGLES: I. Hamilton (Bairnsdale)
60 & OVER PAIRS: A. Campbell, R. Cunningham (Bairnsdale)
UNDER 30 SINGLES: B. Lester Jnr, M. Challman – B. Lester won
PENNANT: Div. 1 Bairns 1A; Div. 2 Bairns 2A; Div. 3 Lakes Ent 3A; Div. 4 Paynesville A
2004-2005
VETERAN SINGLES: R. Wilson (Paynesville)
VETERAN PAIRS: L. Etherton, W. Hardy (Paynesville)
RVBA FOURS: J. Ferguson, C. Sanderson, M. Sroczynski, C. Beecher (Bairnsdale)
RVBA PAIRS: P. Fiske, I. Hamilton (Bairnsdale)
RVBA SINGLES: W. Cornwall (Bruthen)
RVBA MIXED PAIRS: Dennis & Gail McNamara (Bairnsdale)
CHAMPION OF CHAMPIONS: Peter Fiske (Bairnsdale
60 & OVER SINGLES: Peter Frearson (Lakes Entrance)
60 & OVER PAIRS: Peter Frearson, Kel Brandhoj (Lakes Entrance)
PENNANT: Div. 1 lakes Entr 1A; Div. 2 Bruthen; Div. 3 Lindenow; Div. 4 Tambo Valley.
2005-2006
VETERAN SINGLES: A. Sergi ( Bairnsdale)
VETERAN PAIRS: B. Webster, B. Ryan (Lakes Entrance)
RVBA FOURS: W. Cornwall, G. Clark, D. Warton, R. Eaton (Bruthen)
RVBA TRIPLES EGBA : P. Coulton, I. Snell, G. Robinson (Lakes Entrance)
RVBA PAIRS: J. Ferguson, W. Slater (Bairnsdale)
RVBA SINGLES: D. Dwyer (Lindenow)
CLUB VIC MIXED PAIRS: B. & H. Cornwall (Bruthen)
CHAMPION OF CHAMPIONS: R. Hatcher (Orbost)
RVBA 60 & OVER SINGLES: R. Eaton (Bruthen)
RVBA 60 & OVER PAIRS: G. Clark, R. Eaton (Bruthen)
EGBA MIXED FOURS: Cancelled due to only six entries.
PENNANT: Div. 1 Bairnsdale Blue; Div. 2 Orbost; Div. 3 Paynesville; Div. 4 Paynesville Gold.
2006-2007
RVBA FOURS and Group 8 : J. Snell (s), P. Coulton, K. Brandhoj, G. Robinson J. Kool  (sub)(Lakes Entrance).
RVBA PAIRS: J. Snell (s), P. Coulton (Lakes Entrance)
RVBA TRIPLES: D. Dwyer (s), M. Challman, P. Wynd (Paynesville)
RVBA MIXED PAIRS: K. Capper (s), M. Capper.(Lindenow)
RVBA 60 & OVER SINGLES: I. Hamilton (Bairnsdale)
RVBA 60 & OVER PAIRS: N. Longbottom (s), R. Hatcher. (Orbost)
RVBA VET SINGLES: I. Hamilton (Bairnsdale)
RVBA VET PAIRS: C. English (s), B. Harriman (Lakes Entrance)
RVBA SINGLES: D. Kane (HowittPark)
CHAMPION OF CHAMPIONS: W. Cornwall (HowittPark)
PENNANT: Div 1. Bairnsdale Blue. Div 2. Paynesville. Div 3. TamboValley
Div 4. Lakes Entrance
2007-2008
RVBA FOURS: J. Snell (s), P. Coulton, K. Brandhoj, G. Robinson (Lakes Entrance).
RVBA PAIRS: P. Wynd (s), D. Dwyer.
RVBA TRIPLES: K. Brandhoj (s), G. Roberts, B. Rosati (Lakes Entrance )
RVBA MIXED PAIRS: K. Brandhoj (s), M. Brandhoj (Lakes Entrance)
RVBA SINGLES: K. Dowie (Bairnsdale)
RVBA 60 & OVER SINGLES: P. Wynd (Paynesville)
RVBA 60 & OVER PAIRS: D. Kane (s), K. Waite (HowittPark)
RVBA VET PAIRS: T. Perry (s), K. Jones (Orbost)
CHAMPION OF CHAMPIONS: K. Lumley (HowittPark)
PENNANT: Div 1. Bairnsdale Blue. Div 2. Bairnsdale Golf. Div 3. Paynesville
Div 4. Lakes Entrance. Div 5. HowittPark
2008-2009

RVBA PAIRS: P. G. Roberts (s), J. Kool.(Lakes Entrance)
RVBA TRIPLES: P. Coulton (s), J. Snell, G. Robinson (Lakes Entrance )
RVBA SINGLES: K. Dowie (Lakes Entrance)
RVBA FOURS: P. Coulton, J. Snell, G. Roberts, G. Robinson (Lakes Entrance)
RVBA 60 & OVER SINGLES: R. Eaton (Bruthen)
RVBA 60 & OVER PAIRS: P. Coulton (s), J. Snell (Lakes Entrance)
RVBA SINGLES: R. Harriman (Lakes Entrance)
CHAMPION OF CHAMPIONS: L. Mosele (Bairnsdale Golf)
PENNANT: Div 1. Bairnsdale Blue. Div 2. Lakes Entrance. Div 3. Lindenow
Div 4. Lakes Entrance.
2009-2010
RVBA FOURS: M. Hogan (s). J. Hobson, R. Coutts, L. Muir (Bairnsdale)
RVBA PAIRS: P. Coulton (s), J. Snell.(Lakes Entrance)
RVBA TRIPLES: B. Woodland (s), J. Donaldson, A. Burness (Bairnsdale)
RVBA SINGLES: B. Woodland (Bairnsdale)
RVBA 60 & OVER SINGLES: R. Eaton (Bruthen)
RVBA 60 & OVER PAIRS: P. Coulton (s), J. Snell (Lakes Entrance)
CHAMPION OF CHAMPIONS: B. Place (Bairnsdale)
PENNANT: Div 1. Lakes Entrance. Div 2. Bruthen. Div 3. Metung
Div 4. Bruthen.
2010-2011
BOWLS VIC. Assn FOURS: P. Coulton (s) J. Snell, K. Brandhoj, G. Robinson (Lakes Entrance)
BOWLS VIC Assn. and Group 8 Pairs: J. Kool (s) D. Stevenson (LakesEntrance)
BOWLS VIC Assn Triples: P. Coulton (s), J. Snell, G. Robinson (Lakes Entrance)
BOWLS VIC Assn Singles: P. Fiske (Lindenow)
BOWLS VIC Assn 60 & OVER SINGLES: J. Lewis (Lakes Entrance)
BOWLS VIC Assn 60 & OVER PAIRS: P. Coulton (s), J. Snell (Lakes Entrance)
CHAMPION OF CHAMPIONS: G. Roberts (Lakes Entrance)
PENNANT: Div1. Lakes Entrance. Div 2. Lakes Entrance. Div 3. Orbost

Div 4. Bairnsdale